Bornholmslinjen

Na Bornholm promem, to niecałe 4 godziny rejsu.

O Bornholmie marzy wielu, to wyspa rowerzystów, piechurów, amatorów smacznej kuchni i piwa kraftowego. A marzenia trzeba spełniać więc nie ma nic prostszego niż zakupić bilet na prom i po niecałych 4-godzinach rejsu stanąć suchą stopą na lądzie. A im bardziej ten ląd się przybliża, tym mocniej czujemy, że to będzie dobrze spędzony czas. Bierzemy więc rower, przyjaciół i ruszamy!

Połączeń promowych z Bornholmem jest kilka, mały katamaran kursujący z Kołobrzegu do Nexo, rejs łączony dużym promem ze Świnoujścia przez Ystad do Ronne i wreszcie ta najwygodniejsza alternatywa czyli rejs z niemieckiego portu w Sassnitz, promy obsługiwane są przez firmę Bornholmslinjen.

Molslinjen to duński operator połączeń promowych głównie pomiędzy Jutlandią a Zelandią, a od 2018 roku promy Bornholmslinjen obsługują trasę Sassnitz – Ronne. Po wielu latach nastąpiła zmiana przewoźnika promowego i z lokalnego BornholmsFaergen zrezygnowano na rzecz krajowej firmy Molslinjen. Kontrakt został podpisany próbnie na 10 lat, ale połączenie promowe z Bornholmem cieszy się niesłabnącą popularnością więc jego kontynuacja jest właściwie pewna. Zmiany jakie zostały wprowadzone to przede wszystkim kursowanie promów przez cały rok oraz elastyczne ceny biletów.

Początki firmy sięgają roku 1964 kiedy to Molslinjen zostało wydzielone jako niezależna firma z grupy DFDS. Na trasy pierwsze promy wypłynęły w 1966 roku. Od tamtego czasu Molslinjen podzielono na kilku mniejszych przewoźników obsługujących lokalne połączenia w Danii, a od 01.09.2018 roku wprowadzono promy na trasę z Bornholmem.

Połączenia obsługiwane przez Molslinjen:

Trasy promowe.

Samsolinjen połączenie: Kalundborg – Ballen (Zelandia – Wyspa Samso)
Alslinjen połączenie: Fynshavn – Bojden (Wyspa Als – Wysoa Fionia)
Langelandslinjen połączenie: Spodsbjerg – Tars (Wyspa Langeland – Jutlandia Północna)
Fanolinjen połączenie: Nordby – Esbjerg (Wyspa Fano – Jutlandia)
Molslinjen połączenie: Jylland – Sjaelland (Jutlandia – Zelandia)
Bornholmslinjen połączenia: Sassnitz – Ronne, Ystad – Ronne, Koge – Ronne (Niemcy / Szwecja / Dania – Bornholm)